Pridané:
15.06.2023

Pergola alebo zimná záhrada? Čo zvážiť pri výbere

Možno sa nachádzate v podobnej situácii - radi by ste prekryli vašu terasu a vytvorili príjemné miesto na odpočinok, no rozhodujete sa medzi otvorenou pergolou a zimnou záhradou. Ponúkame vám prehľad faktorov, ktoré zvážiť.
Pergola alebo zimná záhrada? Čo zvážiť pri výbere

Investícia 

Prvým aspektom, ktorý prehodnotiť je, koľko chcete do budovania nového priestoru investovať. Jednoduchá konštrukcia pergoly s markízou je pochopiteľne lacnejšou možnosťou, než kompletne presklená zimná záhrada, ktorá musí spĺňať aj prísne kritériá na perfektnú izoláciu pred vplyvmi počasia. Na druhú stranu, vyššia investícia do zimnej záhrady sa môže z dlhodobého hľadiska oplatiť - zväčšíte tak obytný priestor, ktorý môžete celoročne využívať a hodnota vašej nehnuteľnosti tak narastie výrazne viac ako pri pergole, ktorá má len sezónne využitie.

Využitie 

Predošlý odstavec už naznačil ďalší z dôležitých faktorov pri výbere - ako a kedy chcete váš nový priestor využívať. Pokiaľ je vašim cieľom vytvoriť priestor, kde budete môcť v chládku posedieť s priateľmi či rodinou pri letnej grilovačke, pergola by mala byť dostatočným riešením vašich problémov. Pokiaľ však chcete vytvoriť z vašej terasy plnohodnotný obytný priestor, ktorý môžete využívať ako oddychovú zónu alebo jedáleň aj počas daždivých dní neskorej jesene, zimná záhrada je jasnou voľbou. V neposlednom rade netreba zabúdať na využitie zimnej záhrady, ktoré sa odvíja od jej názvu - teda celoročné pestovanie okrasných či úžitkových rastlín.

Estetika 

Najdôležitejším rozdielom po estetickej stránke je rozdiel medzi otvoreným a zatvoreným priestorom. Ničím nerušený výhľad z pergoly sprevádzaný chladným letným vánkom má nepochybne svoje čaro, otvorený priestor vizuálne viac dýcha a môže sa javiť väčší. Vďaka moderným systémom zasklievania tento efekt dnes viete dosiahnuť už aj pri zimnej záhrade. Bezrámové systémy zabezpečia ničím nerušený výhľad, posuvné systémy otvárania zase umožnia vašu záhradu takmer úplne otvoriť a premeniť ju na vonkajší priestor.

Nechajte si možnosti otvorené!

Pokiaľ sa stále neviete rozhodnúť či vám postačí pergola alebo túžite po uzavretej zimnej záhrade, existuje ešte stredná cesta, ktorá nechá dvere otvorené obom možnostiam - vyberte si takú konštrukciu pergoly, ktorá umožňuje následné zasklenie a premenu na zimnú záhradu. Môžete si tak vyskúšať, či vám bude váš nový priestor stačiť len na letnú sezónu, alebo či si už život bez neho neviete predstaviť ani po jej skončení. Nepochybnou výhodou takéhoto riešenia je aj rozdelenie investície na dve menšie časti.

Zdielať: