Pridané:
15.06.2023

Hliník vs. Drevo - aký materiál si vybrať pre zimnú záhradu či pergolu

Chceli by ste pergolu alebo zimnú záhradu, no neviete sa rozhodnúť medzi drevom alebo hliníkom? Každé z nich poskytuje iné estetické a funkčné výhody a konečný výber stojí na vašich preferenciách.
Hliník vs. Drevo - aký materiál si vybrať pre zimnú záhradu či pergolu

Chceli by ste pergolu alebo zimnú záhradu, no neviete sa rozhodnúť medzi drevom alebo hliníkom? Každé z nich poskytuje iné estetické a funkčné výhody a konečný výber stojí na vašich preferenciách. Predtým sa však pozrite na niekoľko aspektov, ktoré je potrebné zvážiť pred kúpou a inštaláciou vašej novej pergoly či zimnej záhrady.

Vzhľad

Prvé, čo udrie do oka vám alebo vašej návšteve pri pohľade na novú pergolu či zimnú záhradu je samozrejme jej výzor. Pri výbere sa často zákazníci nechajú upútať štylizovanou fotkou produktu, ktorý dokonale zapadá do svojho okolia. Keď uvažujete nad vzhľadom vašej budúcej pergoly či zimnej záhrady, vždy prehodnoťte architektonický kontext, v ktorom budú stáť. K starším vidieckym domom sa môžu lepšie hodiť masívne drevené trámy, kým k jasným líniám moderných stavieb lepšie pasujú jemné linky, aké sa dajú dosiahnuť iba hliníkovou konštrukciou. 

Statika a priestorové možnosti

Zvážte, aké sú vaše možnosti rovnako ako z pohľadu priestoru, tak z pohľadu statického zaťaženia. Drevená konštrukcia je ťažšia a zaberá výrazne viac priestoru. Zároveň pri pergolách či zimných záhradách väčších rozmerov môže drevo následkom svojej váhy z dlhodobého hľadiska spôsobovať statické problémy. Hliníkové konštrukcie sú v tomto smere efektívnejšie a navyše sa v prípade potreby dajú rozširovať podľa vašich potrieb. Pokiaľ však hľadáte lacné riešenie pre menšiu pergolu či zimnú záhradu, ktoré má vydržať pár sezón, drevenou konštrukciou nič nepokazíte. 

Údržba a trvácnosť

Pri porovnávaní tohto aspektu je jednoznačným víťazom hliník. Pri správnom povrchovom ošetrení si vyžaduje prakticky nulovú údržbu a zachováva si svôj vzhľad až desiatky rokov. Pri dreve sa nedá vyhnúť pravidelnej údržbe lakovaním ochrannými nátermi, no napriek tomu nezabránite jeho pracovaniu, pučaniu či praskaniu, keďže konštrukcia je vystavená prírodným živlom bez výnimky po celý rok. 

Cena

Pre mnohých zákazníkov je rozhodujúcim aspektom cena, kde pochopiteľne na úrovni vstupných nákladov víťazí drevo. Pokiaľ je tento aspekt pre vás rozhodujúcim, nezabudnite započítať aj ostatné náklady spojené s drevenou konštrukciou. Sem patria nie len časové a finančné náklady na pravidelné ošetrovanie drevenej konštrukcie, ale aj náklady spojené s jej výmenou, ktorá bude potrebná výrazne skôr ako v prípade hliníka.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, veríme, že pod vašou pergolou či zimnou záhradou si užijete množstvo príjemných chvíľ, oddychu a stretnutí so svojimi blízkymi.

Zdielať: