Pridané:
15.06.2023

Oceľ alebo hliník? Ako vybrať vhodný materiál pre váš plot

Najpoužívanejšími materiálmi pre súčasné ploty sú oceľ a hliník, pričom každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Pomôžeme vám vybrať si ten správny na základe vašich potrieb a očakávaní.
Oceľ alebo hliník? Ako vybrať vhodný materiál pre váš plot

Plot tvorí jednu z najdôležitejších položiek pri vašej nehnuteľnosti, a to ako z hľadiska funkčnosti, tak z hľadiska estetiky. Štýl vášho oplotenia definuje vizuálny dojem z celého pozemku a je prvým, na čo padne zrak pri pohľade na váš dom. Zároveň by mal neželaným návštevníkom čo najviac skomplikovať pokusy o vstup na váš pozemok. Najpoužívanejšími materiálmi pre súčasné ploty sú oceľ a hliník, pričom každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Pomôžeme vám vybrať si ten správny na základe vašich potrieb a očakávaní.

Dizajn 

Škála dizajnov pre oba materiály je dnes už takmer nezmerná. Pokiaľ je pre vás na prvom mieste dizajn a nezáleží vám na cene, netrafíte vedľa ani s jedným z týchto materiálov. Bohužiaľ, neobmedzeným rozpočtom na oplotenie disponuje málokto z nás, treba preto zvážiť aj iné aspekty, ako cenu, údržbu, trvácnosť či pevnosť.

Cena 

Pri tejto položke jednoznačne oproti oceli vyhráva hliník - je ľahší na spracovanie, ohýbanie či rezanie, jeho ľahšia váha znižujúca prepravné náklady a množstvo ďalších faktorov sa prejavujú výrazne nižšou cenou pre zákazníka pri konečnom produkte. Navyše, pokiaľ ste vlastníkom rodinného domu, nižšia cena hliníka nemá vplyv na bežné funkčné požiadavky - teda najmä zabráneniu vstupu neželaných osôb na pozemok. Pokiaľ sa však obávate výraznejších vandalských útokov na váš plot, je vhodné zvážiť ďalší aspekt, ktorým je pevnosť.

Pevnosť 

Napriek tomu, že hliník spoľahlivo zabráni bežným pokusom o vstup na pozemok, pri násilnom vstupe pomocou nástrojov alebo hrubej sily môže byť funkčnejšou voľbou oceľový plot, ktorý je náročnejšie mechanicky poškodiť. To môže byť užitočné pre industriálne budovy či skladové komplexy, ktoré sa obávajú odcudzenia majetku. Pre bežné obytné domy je potrebné zvážiť, či má zmysel podstúpiť násobne vyššie náklady.

Údržba a trvácnosť 

I keď sa technológia úpravy materiálov posunula ako v prípade hliníka, tak v prípade ocele, hliník stále drží svoje prvenstvo v bezúdržbovosti. Nepodlieha korózii, nepotrebuje ochranné nátery a po montáži starostlivosť o neho končí, pričom vydrží dekády. V prípade ocele je každoročná starostlivosť a ochrana nátermi nutnosťou a i napriek nim sa nevyhnete istej miere korózie. Pri správnom ošetrení ocele je trvácnosť oboch materiálov porovnateľná, čo sa nedá povedať o časovej a finančnej investícii spojenej s ich údržbou.

Voľba je na vás 

Vaše rozhodnutie medzi hliníkom a oceľou by sa malo odvíjať od spôsobu využitia vášho plota, rozpočtu a od toho, aký na neho očakávate nápor. Ak je vaším cieľom vytvoriť z vašeho pozemku nedobytnú pevnosť a rozpočet pre vás nie je otázkou, oceľ je vhodnou variantou. Pokiaľ hľadáte trvácnu, ekonomicku a estetickú voľbu bez potreby údržby, s kvalitne upraveným hliníkom určite nespravíte krok vedľa.

 

Zdielať: