Pridané:
14.04.2025

Odzimovanie bazéna – ako pripraviť bazén na sezónu

Odzimovať. Toto slovo nenájdete v žiadnom slovníku slovenského jazyka. A predsa, každý majiteľ vonkajšieho bazéna vie, čo toto tajné heslo znamená. A ak je skúsený, tak vie aj to, že sa s ním spája niekoľko dôležitých rituálnych úkonov.
Odzimovanie bazéna – ako pripraviť bazén na sezónu

Správne odzimovanie bazéna je základný predpoklad pre to, aby bazén počas nasledujúcej kúpacej sezóny fungoval bez problémov. Aby čerpadlo čerpalo, filter filtroval, trysky tryskali a protiprúd protiprúdil. Iba tak vám bazén poskytne všetky benefity, pre ktoré ste si ho zaobstarali.

Aby ste vedeli, či je už ten správny čas, netreba sledovať lunárny kalendár krásnej panej a počítať dni od posledného splnu. Stačí pozrieť na predpoveď počasia na nasledujúci týždeň a ak rosničky hlásia stabilné denné teploty 10 – 15 °C a už nie sú nočné mrazy, môžete odzimovávať. 

Príprava bazéna na sezónu krok za krokom

Bazén je neživotného rodu. To znamená, že vám nepovypráva, ako sa mu v zime vodilo. A či ste ho zazimovali správne. Zhoďte však z neho plachtu alebo prekrytie a sami to uvidíte. Ak ste ho zazimovali zodpovedne, voda bude relatívne čistá a bez výrazného zápachu. Noapak, ak vám skrúti noštek a voda bude kalná či zelená, niečo ste asi zanedbali. 

Odzimovanie bazéna zahŕňa postupné uvedenie celého systému späť do prevádzky – od spustenia filtrácie, cez nastavenie solinátora alebo dávkovača chémie, až po úvodnú úpravu vody pomocou štartovacej chémie. Dôležitá je kontrola kvality vody, aby bola bezpečná na kúpanie a pripravená na celú letnú sezónu.

Začnite odstránením viditeľných nečistôt. To môžu byť vetvičky, hmyz či iné nánosy. Následne vizuálne skontrolujte bazénové teleso, trysky, skimmer a ďalšie časti technológie. Ak je všetko v poriadku, dopustite vodu na optimálnu hladinu a spusťte filtráciu.

Kým skočíte do bazéna prvého pupkáča, skontrolujte kvalitu vody. Hodnotu pH, tvrdosť, obsah chlóru alebo iných dezinfekčných látok. V mnohých prípadoch je potrebná tzv. šoková dezinfekcia, ktorá vodu „naštartuje“ a odstráni všetky nežiaduce mikroorganizmy. Až keď sú hodnoty vyvážené, môžete začať bazén naplno používať.

Údržba bazéna začína už pri jeho príprave

Ak je toto vaše prvé odklínanie bazéna po zime, majte na pamäti, že to, ako ho odzimujete, ovplyvní celú kúpaciu sezónu. Správne nastavenie filtrácie, pravidelné testovanie vody a dobrý štart pomáhajú minimalizovať neskoršie problémy – zelenú vodu, usadeniny, nefunkčnú techniku či nadmerné míňanie bazénovej chémie. Je to podobné ako s bicyklom – keď ho na jar skontrolujete, dotiahnete, čo treba a vymeníte, čo nefunguje, bude to bezstarostná jazda. 

S prekrytím je všetko jednoduchšie

Mrknite cez plot k susedovi, ako má vyriešené prekrytie bazéna on. Ak investoval do hliníkového prekrytia, namaká sa pri odzimovaní podstatne menej ako vy s ťažkou plachtou. Vďaka kompaktnej ochrannej vrstve bude jeho voda čistejšia a teplejšia, technológia lepšie ochránená pred mrazom a vlhkosťou a to mu celý proces odzimovania výrazne zjednodušuje.

Keď už budete visieť na plote, odkukajte tiež, či má sused posuvné alebo pevné prekrytie. S posuvným prekrytím dosiahnete vyššiu mieru flexibility a komfortu. O tom nemusíme nikoho presviedčať ani debatovať. Tak to proste je. A nezabudnime na najväčší benefit prekrytia –  výrazné predĺženie kúpacej sezóny. Vďaka efektu skleníka sa voda zohreje rýchlejšie a prvé kúpanie si môžete dopriať už počas jarných dní. 

Menej chémie, menej práce, viac pohody

Čáry-máry-fuk! Odzimované? Veľmi vám prajeme, aby táto sezóna bola vašou poslednou bez hliníkového prekrytia. Prospeje to bazénu aj dizajnu záhrady. Naše prekrytia sú navrhnuté tak, aby v exteriéri pôsobili exkluzívne a pekne ladili s altánkom, pergolou aj domom samotným. Ak ešte stále váhate, pozrite si portfólio našich realizácií a sami posúďte, či by vášmu bazénu pod takouto perinkou nebolo predsa len o niečo lepšie. 

Zdielať: