Pridané:
28.11.2024

5 tradičných aj menej tradičných tipov ako využiť zimnú záhradu

Túžite po zmene, vlastnom priestore na relax, umeleckú tvorbu, súkromné lekcie jógy ale doma nie je voľný už ani meter štvorcový? Zimná záhrada je skvelý spôsob, ako získať vzácny životný priestor navyše a splniť sny.
5 tradičných aj menej tradičných tipov ako využiť zimnú záhradu

Zimná záhrada ako domáci wellness domček

Domáci wellness je snom mnohých priaznivcov zdravého životného štýlu. Najmä pre tých, ktorí oceňujú súkromie, najlepšie si oddýchnu osamote alebo sú vyťažení a potrebujú svoj čas využívať efektívne bez toho, aby za oddychom museli cestovať po meste. Ak ste sa v tejto skupine našli, možno si budete chcieť zbudovať svoj wellness domček.

Je veľmi užitočné, ak sa s myšlienkou využitia zimnej záhrady na zbudovanie domáceho wellness začnete pohrávať ešte predtým, než si ju necháte postaviť. Sú totiž niektoré veci, na ktoré je dobré myslieť od začiatku, a ktoré sú z hľadiska efektívnosti a bezpečnosti prevádzky zásadné. Neznamená to, že si zimnú záhradu neviete upraviť na wellness domček dodatočne, ale môže to byť náročnejšie z hľadiska financovania a niektorých obmedzení pri výbere zariadenia. 

Na čo myslieť pri exteriéri wellness domčeka

  • Konštrukcia wellness domčeka 
    Ak máte v úmysle umiestniť v zimnej záhrade saunovú kabínu a napríklad aj vírivku, rátajte s tým, že budete potrebovať zimnú záhradu s pevnou rámovou konštrukciou

  • Zabezpečenie dostatočného súkromia
    Mať pri saunovaní výhľad na hviezdne nebo je skvelé, nezabúdajte však ani na svoje súkromie. Flexibilný systém tienenia, ktorý umožní využívať ho iba vtedy, keď je to skutočne potrebné bude zárukou toho, že si súkromie ochránite a zároveň sa neochudobníte o pekné výhľady. 

Na čo myslieť pri interiéri wellness domčeka

  • Rosenie okien
    Prostredie wellness domčeka sa vyznačuje vysokou vlhkosťou a zvýšenou teplotu voči vonkajšiemu prostrediu. Rosenie okien je teda v tomto prípade úplne prirodzenou záležitosťou

  • Ventilácia a kontrola vlhkosti
    Vnútorné wellness priestory, ako je sauna či vírivka, produkujú veľa vlhkosti. Vetranie je preto nevyhnutné – môže ísť o okná s možnosťou mikroventilácie alebo automatický ventilačný systém s odvlhčovačom vzduchu.

  • Protišmyková podlaha
    Pri inštalácii vírivky, sprchy či iných zariadení so zvýšenou vlhkosťou je dôležité použiť protišmykovú a vodotesnú podlahu, napríklad keramickú dlažbu alebo špeciálne vinylové povrchy, ktoré odolávajú vlhkosti.

Pri zariaďovaní wellness domčeka nezabúdajte na to, že bude prechodne vystavený vysokej vlhkosti. Z tohto hľadiska je rozumné voliť materiály, ktoré majú voči nej vysokú odolnosť alebo sa rovno zamerať na nábytok špeciálne vyrobený pre relax a wellness priestory. Svoj wellness priestor dotvoríte aromaterapeutickými sviečkami či difuzérmi, pridáte ambientné osvetlenie a všetko zavŕši tematický playlist. 

Využitie zimnej záhrady ako wellnes domčeka má aj svoje výzvy 

V prvom rade musíte, samozrejme, rátať s prevádzkovými nákladmi. Neznamená to, že budú vysoké alebo nízke, jednoducho budú a budú nad rámec vašich bežných. Musíte mať tiež zmysel pre poriadok alebo si na jeho udržiavanie niekoho najať. Každý priestor s vysokou mierou vlhkosti je potenciálnou liahňou pre plesne a to dokonca aj vtedy, ak je správne klimatizovaný.

Aj samotná klimatizácia totiž potrebuje pravidelný servis ak má fungovať bezpečne. A v neposlednom rade – ak sa raz rozhodnete mať v zimnej záhrade domáci wellness, bude to vzhľadom na špecifické zariadenie jeho hlavné poslanie. S rodinnou oslavou šesťdesiatky tam veľmi nerátajte.  

Zimná záhrada ako záhradná kuchyňa 

Využitie zimnej záhrady ako záhradnej kuchyne s jedálňou prináša so sebou hneď niekoľko benefitov. Presmeruje časť aktivít spojených s varením mimo hlavný obytný priestor, čo najmä v čase zavárania či grilovačiek ocení každá dobrá gazdiná, ktorá kraľuje kuchyni. 

Zároveň však získate aj atraktívny priestor pre posedenia so špecifickou atmosférou, v úzkom kontakte s prírodou, ku ktorým vám v lete budú vyhrávať cvrčky a v zime sa zasa budete cítiť ako v rozprávke. Aby ste sa zo svojej záhradnej kuchyne mohli tešiť čo najviac a čo najdlhšie, nezabudnite pri jej plánovaní na pár dôležitých zásad. 

Rozmery kuchyne

Na začiatok je určite dobré vedieť, čo vám priestor zimnej záhrady, ktorú sa chystáte transformovať na záhradnú kuchyňu, umožní z hľadiska svojej rozlohy. Podľa toho budete vedieť, či si môžete dovoliť rátať s kuchynským ostrovčekom, alebo sa budete držať s klasickou kuchynskou linkou „pri stene“. Myslite aj na to, že počet stravníkov, ktorí zavítajú do vašej záhradnej kuchyne môže byť rôzny a pomestiť sa budú chcieť všetci. Pravidlo dvakrát meraj a raz rež sa oplatí uplatniť aj pri tomto projekte. 

Technická príprava v záhradnej kuchyni

Za každou krásnou a štýlovou kuchyňou sa ukrýva množstvo hodín strávených plánovaním uloženia elektroinštalácie, rozvodov vody a odpadu. Nevyhnete sa im ani pri pretváraní zimnej záhrady na záhradnú kuchyňu s jedálňou. V kuchyni budete potrebovať bezpečnú elektroinštaláciu s ergonomicky vyhovujúcim rozmiestnením zásuviek. Dobré je vopred vedieť, aké spotrebiče budete chcieť využívať. Napojenie na vodu a odpad tiež odporúčame nepodceniť a zveriť ju spoľahlivému inštalatérovi. 

Izolácia, kúrenie a vetranie v záhradnej kuchyni

Pri celoročne využívanej zimnej záhrade sa pri každom spôsobe jej využitia vraciame neustále k tomu, že izolácia a vetranie sú pre bezproblémovú prevádzku nevyhnutné. Platí to pre všetky typy využitia priestoru, no pri využití zimnej záhrady ako záhradnej kuchyne to platí dvojnásobne. V MontAlu pre vás dokážeme zabezpečiť predprípravu pre komín priamo do skla v streche, ktorý ocenia predovšetkým milovníci grilovaných pokrmov.

Materiály v záhradnej kuchyni

Výber všetkých povrchov a materiálov do záhradnej kuchyne zriadenej v zimnej záhrade by mal predovšetkým odrážať fakt, že aj pri kvalitnom odsávaní a vetraní pri varení jednoducho v priestore vlhko bude a počas roka budú aj nejaké výkyvy v teplote vzduchu v priestore. Ak by sme mali začať od podlahy, uprednostnite vodeodolné povrchy pred laminátom, ktorý sa po pár nehodách spojených s rozliatím vody naozaj začne správať ako „plávačka“.

Kvalitné dlaždice s protišmykovou úpravou sú pre dlhodobú prevádzku záhradnej kuchyne určite vhodnejšie a bezpečnejšie. Navyše nebudete musieť bezpodmienečne hostí nútiť zakaždým sa vyzúvať. Podobne uvažujte pri výbere zariadenia, od kuchynskej linky do poslednej stoličky. 

Zimná záhrada ako celoročný altánok

Keď sa zima opýta: „Čo si robil v lete?“ Možno jej odpoviete: „Sedel som v altánku!“ A to je dobre, pretože s posedením v altánku sa spájajú tie najlepšie asociácie. Grilovačka, rodinná oslava, stretnutie s priateľmi alebo len tiché, osamotené rozjímanie pri knihe počas letnej dovolenky. Celoročná zimná záhrada vám pri troške snahy poskytne rovnaké príležitosti ako altánok. Od jari až do zimy. Neobmedzene. 

Ak chcete zimnú záhradu využívať ako altánok celoročne, je potrebné myslieť na to, že bude potrebné vybaviť ju systémom vykurovania, vetrania a tienenia. O týchto témach už sme písali, preto sa v tejto časti skôr zameriame na praktické rady, vďaka ktorým vytvoríte variabilný priestor pre viacero typov udalostí.

Flexibilné zariadenie

Zimná záhrada predstavuje metre štvorcové navyše. Je len na vašom uvážení alebo momentálnej nálade, ako ju využijete. Myslite na to pri výbere zariadenia. Vyberajte nábytok, ktorý ľahko presuniete, odsuniete, zložíte alebo rozložíte. V sobotu tak môžete posedieť pri vínku so susedmi a v nedeľu, naopak, odpočívať v rozťahovacom kresle s novinami na hlave. 

Neobmedzené výhľady 

Ak je zimná záhrada orientovaná do terénu, ktorý je pastvou pre oči, budete si zrejme priať, aby ste prírody videli čo najviac. Posuvná konštrukcia, ktorá umožní odkryť ľubovoľnú časť zimnej záhrady pre ešte intenzívnejší kontakt so zeleňou, je určite niečo, čo v tomto prípade oceníte.

Priestor s tajomstvom 

Ak svojich hostí radi prekvapíte alebo sami chcete mať nejaké tajomstvo, poskytuje zimná záhrada využívaná ako altánok hneď niekoľko možností. S trochou fantázie, stolárskeho umu a zapojenia technológií sa zimná záhrada môže premeniť na domáce kino s osobným minibarom. Stačí si v nej nechať zabudovať za zásuvný panel premietacie plátno. Dodávame a nainštalujeme vám rovno aj bielu screenovú roletu, ktoré vám poslúži ako plátno a tieniace prvok zároveň. Priestor už len doplníte o chladničku s prémiovou whisky, o ktorej poviete iba vyvoleným a voilà, máte hotovo.

Zimná záhrada ako priestor na pestovanie rastlín

Zimná záhrada sa s troškou snahy a úprav dá premeniť na priestor pre pestovanie rastlín. Exotických, konvenčných, liečivých aj byliniek do kuchyne. V zimnej záhrade si môžete cielene vytvoriť podmienky na pestovanie vybraných rastlín so špecifickými nárokmi, alebo ju používať na sezónne uskladnenie rastlín či predprípravu plánt pred ich vysadením. Rastliny tiež dokážu pôsobiť upokojujúco, takže s vhodne umiestneným hojdacím kreslom získate tiež súkromný relaxačný priestor po náročnom dni. 

V zimnej záhrade prispôsobenej na pestovanie rastlín predĺžite vegetačné obdobie kvetom, ktoré máte radi, získate celoročný prístup k vlastnoručne dopestovaným bylinkám do čaju aj do kuchyne a zároveň celkovo zvýšite estetickú hodnotu zimnej záhrady. Nezabúdajme tiež ani na to, že rastliny celkovo zlepšujú kvalitu vzduchu, ak teda práve na nie ste na rastliny alergickí.

Čo pestovať v zimnej záhrade? 

Tropické a subtropické rastliny

  • Citrusy potrebujú dostatok slnečného svetla a stabilnú teplotu

  • Fikusy sú nenáročné a darí sa im v stabilnom vnútornom prostredí

  • Banánovníky Pridávajú exotický vzhľad a potrebujú vlhkosť a teplo

Bylinky

  • Rozmarín, bazalka, oregano a tymian môžu rásť počas celého roka

  • Mäta a petržlen obohatia kuchyňu a krásne voňajú

Kvitnúce rastliny

  • Hibiscus kvitne po celý rok, pokiaľ má dostatok svetla.

  • Orchidey vytvárajú krásne kvety a dobre sa prispôsobia vlhkosti v zimnej záhrade

  • Africká fialka (Saintpaulia) má širokú škálu farieb a potrebuje vnútorné podmienky

Palmy a sukulenty

  • Areková palma alebo kentia palma prosperujú v jasnom, nepriamom svetle a dodávajú priestorom tropický nádych

  • Aloe vera a Echeveria sú ideálne do svetlých priestorov a majú minimálne nároky na vodu

Paprade a popínavé rastliny

  • Papraď (Nephrolepis) obľubujú vlhkosť a dodávajú záhrade bujný vzhľad

  • Filodendron alebo potosovec (Epipremnum) sú nenáročné a pôsobia v priestore esteticky príjemne.

Pri pretváraní zimnej záhrady na priestor pre pestovanie rastlín nezabúdajte na tri zlaté pravidlá: kvalitné izolačné sklá, vykurovanie s možnosťou regulácie teploty a vetranie. Zvážiť tiež môžete autonómny zavlažovací systém. Čo však budete potrebovať určite, je vhodné osvetlenie, ktoré vám umožní regulovať intenzitu osvetlenia aj jeho farbu.

 V závislosti od orientácie zimnej záhrady totiž nemusia mať všetky rastliny dostatok prirodzeného denného svetla na to, aby prosperovali a budete im musieť dodávať aj umelé osvetlenie. A naopak, aby ste si boli istí, že svetla nebudú mať príliš, nezabudnite na vhodné tienenie

Tipy na pestovanie

  • Zvoľte rastliny vhodné pre vnútorné prostredie, ktoré sa dobre prispôsobujú podmienkam zimnej záhrady.

  • Nezabudnite na správne osvetlenie. Niektoré rastliny môžu vyžadovať doplnkové svetlo, ktoré im zabezpečí dostatočný prísun energie počas zimných mesiacov.

  • Pravidelne sledujte vlhkosť, aby nedochádzalo k presušeniu alebo nadmernej vlhkosti, čo by mohlo viesť k plesniam.

Zimná záhrada ako detský kútik
Ani vás už nebaví neustále sa potkýňať o hojdacie koníky, hracie kocky a ľakať sa hororových bábik? Zimná záhrada predsa môže byť predsa aj skvelý detský kútik! Ideálny na detské oslavy, letné výmenné pobyty synovcov a neterí aj detí od susedov.

Ak opomenieme interiérové prvky od výmyslu sveta, ktoré môžete do detského kútika v zimnej záhrade umiestniť, kľúčovým slovom, ktoré budete chcieť mať stále na pamäti pri úprave zimnej záhrady na detský kútik, je určite bezpečnosť. Aby sa deti pri hre nezranili alebo neochoreli. Aj tu začneme pri kvalitnej a bezpečnej hliníkovej konštrukcii zimnej záhrady s dvojitými alebo trojitými izolačnými sklami odolnými voči nárazu.  

Keďže deti trávia pri hre veľa času na zemi, určite stojí za zváženie podlahové kúrenie, ktoré najmä v zimných mesiacoch zvýši celkový komfort v priestore a zároveň eliminuje riziko rozvinutia ochorení spojených s prechladnutím. Pokiaľ ide o materiál, z ktorého by podlaha mala byť, odporúčame mäkké, nešmykľavé materiály ako sú, napríklad, vinyl a korok. Ostatné zariadenie je tiež vhodné voliť z mäkších materiálov a s minimálnym výskytom ostrých hrán.

Samostatnou kapitolou v detskom kútiku je výber vhodného tienenia. A to nielen preto, aby sa priestor zimnej záhrady počas slnečných dní neprehrieval, ale aj preto, že ak to dobre zaonačíte, môžete detský kútik zmeniť na priestor, kde sa pokúsite deti presvedčiť na poobedný spánok. Získate vzácne hodiny ticha navyše a oddýchnuté deti sú predsa tie najlepšie. 

Máte ďalší tip ako využiť zimnú záhradu?

Našli ste medzi našimi tipmi na využitie zimnej záhrady ten svoj? Radi vám pomôžeme s jeho realizáciou. Ak máte ešte iný nápad na využitie zimnej záhrady, budeme radi, ak sa s ním s nami podelíte. Pokiaľ ide o zimné záhrady, sú to témy na rozhovor, ktoré nás v MontAlu nikdy neomrzia. S realizáciou zimných záhrad máme dlhoročné skúsenosti a množstvo spokojných zákazníkov.

Zdielať: